Profesjonalny obóz dziennikarski. Obsługa własnej rozgłośni radiowej “RewalStacja“, warsztaty fotoreportażu i telewizji TeVa-Rewal, redagowanie własnej gazetki “Rewalacje“.

OBÓZ DZIENNIKARSKI – telewizja, radio, prasa

dla młodzieży w wieku 12 – 19 lat


Na obozie dziennikarskim “POTĘGA PRASY” w Rewalu odbywają się warsztaty radiowe, telewizyjne i prasowe. Uczestnicy prowadzą własną stację radiową, wydają gazetę, produkują krótkie programy telewizyjne zamieszczane na You Tube.

27 lat obozu dziennikarskiego w Rewalu

Po raz dwudziesty siódmy zapraszamy do nadmorskiej miejscowości Rewal i zachęcamy Was do wzięcia udziału w obozie dziennikarskim pod patronatem medialnym Tygodnika “ANGORKA” (www.angorka.com.pl).

Drodzy Rodzice, Opiekunowie uczestników obozu dziennikarskiego „Potęga Prasy 2024”,

w trosce o bezpieczny pobyt młodzieży na obozie informujemy, że wdrożymy, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, dodatkowe zabezpieczenia zmniejszające ryzyko zakażenia młodzieży podczas pobytu na wypoczynku. Minimalizowanie ryzyka zakażenia podczas trwania turnusów będzie dla nas zadaniem priorytetowym.

W okresie pandemii towarzyszy nam wiele emocji, ale zapewniamy, że wszystkie założenia programowe – warsztaty dziennikarskie prasowe, radiowe i telewizyjne zostaną zrealizowane. Obowiązkiem kadry pedagogicznej, dziennikarzy, instruktorów prowadzących zajęcia z młodzieżą będzie dostosowanie działań programowych do wymogów reżimu sanitarnego i zwiększenie nadzoru nad uczestnikami wykonującymi poszczególne zadania. Na pewno rozszerzony zostanie program warsztatów prowadzonych przez dziennikarzy o nowe, ciekawe formy działalności dziennikarskiej np. tworzenie krótkich filmów fabularnych, teledysków, etiud filmowych, tworzenie felietonów prasowych, audycji radiowych. Jeżeli nastąpi poluźnienie procedur epidemicznych, zaprosimy gości (znanych dziennikarzy, aktorów, ludzi estrady) na spotkania i warsztaty, a jeśli nadal nie będzie takiej możliwości, będziemy się z nimi łączyć zdalnie, przy pomocy dostępnych technologii multimedialnych.

Jedynym zagrożonym punktem programu będzie realizacja wycieczki całodniowej, która wiąże się ze zwiedzaniem miejsc publicznych, co w przypadku epidemii nie jest rekomendowane. W zamian postaramy się zorganizować inne atrakcje, w zależności od obostrzeń Ministerstwa Zdrowia, jakie będą obowiązywały w danym momencie. Chcemy też korzystać z pomysłów i oczekiwań uczestników poszczególnych turnusów.

Teren Ośrodka Wypoczynkowego „Mieszko” stwarza możliwości organizowania zajęć sportowych, rekreacyjnych oraz spotkań przy ognisku. Będziemy też, z zachowaniem bezpieczeństwa, korzystać z plaży i spacerów.

Do zobaczenia w Rewalu!

TERMINY TURNUSÓW w 2024 roku

I turnus: 26.06-11.07.2024

II turnus: 12.07-27.07.2024

 

Koszt obozu: 3.690 zł

+ dla chętnych koszt przejazdu pociągiem: 300 zł

ZGŁOSZENIE_oboz_dziennikarski 2024

KARTA KWALIFIKACYJNA na obóz dziennikarski

Harmonogram wpłat:

  • terminy wpłat na I turnus: I rata 1.000 zł do 7 dni od zgłoszenia, II rata 1.200 zł do 30 kwietnia 2024 r., dopłata do całości do 31 maja 2024 r.
  • terminy wpłat na II turnus: I rata 1.000 zł do 7 dni od zgłoszenia, II rata 1.200 zł do 15 maja 2024 r., dopłata do całości do 15 czerwca 2024 r.

CENA ZAWIERA: noclegi, wyżywienie, program, opiekę (wychowawców, dziennikarzy, informatyka, medyczną, ratownika), ubezpieczenie.

Pobyt: Ośrodek Wczasowy Mieszko w Rewalu ul. Piastowska 26, pokoje 3-4-osobowe z łazienkami, na terenie ośrodka stołówka (wyżywienie 3 posiłki + podwieczorek), pracownia komputerowa, własna rozgłośnia radiowa (teren ośrodka ogrodzony), do morza ok. 100 m.

PROGRAM: zajęcia merytoryczne z zakresu dziennikarstwa (patrz „specyfika obozu”) oraz:

  • spotkania z zaproszonymi gośćmi (znani dziennikarze, politycy i artyści),
  • całodniowa wycieczka autokarowa w/g wyboru uczestników obozu,
  • wycieczki piesze do Trzęsacza (ruiny kościółka) i Niechorza (latarnia morska),
  • przejazd kolejką wąskotorową do Niechorza,
  • udział we wszystkich ważnych wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych na terenie Rewala, a także w działaniach Wioski Artystycznej Janowo,
  • w wolnych chwilach plażowanie, dyskoteki, rozgrywki sportowe…

UWAGA: Należy zabrać (w miarę możliwości) atrybuty dziennikarskie: dyktafon, aparat fotograficzny.

Dojazd zorganizowany: (za dopłatą w obie strony) pociąg (miejsca rezerwowane): Łódź – Warszawa – Gdańsk – Kołobrzeg – Kołobrzeg – Gdańsk – Warszawa – Łódź. Transfer autokarowy na trasie: Kołobrzeg – Rewal – Kołobrzeg.

Zbiórka 1-dnia turnusu: dworzec kolejowy Łódź-Fabryczna, powrót ostatniego dnia obozu (pociąg POBRZEŻE Łódź-Warszawa-Gdańsk-Kołobrzeg).

Dojazd własny: przyjazd 1-dnia turnusu w godzinach 18.3o-19.3o, wyjazd ostatniego dnia turnusu po śniadaniu w godzinach 8.oo-8.3o.

Informacje i zgłoszenia:
Regionalna Agencja Turystyki “Grand Tour”, Łódź ul. Piotrkowska 123

tel. 42 632 06 47; 42 632 63 79, obozy@grandtour.com.pl

 

 Organizator imprezy: Biuro Podróży “GRAND TOUR”

 

SPECYFIKA OBOZU

Młodzież uczestnicząca w obozie tworzy samozwańczy „Gminny Koncern Medialny” – redaguje i wydaje gazetę „Rewalacje”, prowadzi rozgłośnię radiową „RewalStacja”, portal internetowy Potegaprasy.pl, a także telewizję internetową „TeVaRewal”. Wszystkie media „Gminnego Koncernu Medialnego” funkcjonują na podobnych zasadach. Funkcjonują poszczególne redakcje, każdy z młodych dziennikarzy pełni w nim określoną rolę, a większość rzeczy przygotowuje samodzielnie. Nad zawartością merytoryczną mediów czuwają zawodowi dziennikarze prowadzący warsztaty, opiekunowie, specjaliści od komputerów i spraw technicznych. Starają się jednak oni być tylko tzw. dobrych duchem, starszym kolegą, doradcą…

„Rewalacje”
Młodzi dziennikarze, sami zbierają materiały, piszą i „łamią” teksty, przygotowują także zdjęcia. Całość, po wydrukowaniu w profesjonalnej drukarni, samodzielnie rozprowadzają wśród turystów i mieszkańców Rewala. Gazeta wydawana jest jako tygodnik w nakładzie ok. 500 egzemplarzy. Każdy z turnusów wydaje jeden numer gazety. Jeśli młodzież chce, to jako e-gazety wydają także tzw. numery specjalne. Na czele redakcji stoi redaktor naczelny, i to do niego należy ostatnie słowo w sytuacjach spornych. Podejmuje decyzje jednoosobowo i ostatecznie. Redakcja składa się także z sekretarza redakcji, zespołu korekty i fotoreporterów. Sekretarz redakcji organizuje pracę całego zespołu i zatwierdza do druku strony, choć – oczywiście – ostatnie słowo należy do redaktora naczelnego. Jest także korekta, czyli osoby czytające teksty przed drukiem, w celu wychwycenia błędów. Jak w każdej gazecie jest także dział reklamy, który zajmuje się akwizycją, przygotowuje i redaguje reklamy.

„RewalStacja”
Do dyspozycji młodzieży jest także jedyna w kraju i być może na świecie rozgłośnia radiowa czynna tylko w wakacje, nadająca swój program w Rewalu i okolicach w paśmie 99,2 MHz. Audycje nadawane są codziennie, prowadzi i realizuje je młodzież pod kierunkiem dziennikarza radiowego. W ramówce znajdują się takie pozycje, jak np. serwis informacyjny, przegląd prasy, gość programu, prognoza pogody, powieść radiowa i konkurs. Są także tzw. audycje autorskie, w których młodzież prezentuje np. swoją ulubioną muzykę. Uczestnicy obozu mogą także spośród siebie wybrać szefów, np. informacji lub muzycznego. To oni odpowiadają za wiadomości pojawiające się na antenie, a także układają tzw. playlistę, czyli listę utworów muzycznych emitowanych w radiu. Młodzież prowadzi programy „na żywo”, z udziałem słuchaczy i internautów, przygotowuje także tzw. wejścia reporterskie na żywo i „z puszki”. Wcześniej przygotowują materiały montując je na komputerach.

„TeVaRewal”
Obok radia i gazety na “Potędze Prasy” funkcjonuje także telewizja internetowa. Materiały publikowane są na kanale internetowym You Tube. Młodzi dziennikarze sami przygotowują materiały: ustalają plan zdjęć, nagrywają materiały, montują, a potem publikują. Wcześniej przechodzą, rzecz jasna, odpowiednie szkolenia.

Potegaprasy.pl
W dzisiejszych czasach jeśli czegoś nie ma w internecie, to… nie istnieje. Mamy zatem stronę potegaprasy.pl, gdzie na bieżąco można obserwować to, co dzieje się na obozie. Rodzice, rodzeństwo czy też znajomi mogą śledzić dziennikarskie poczynania młodzieży.

Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia w Rewalu! 🙂

GrandTour © 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. SpaceWay
Powrót